Як швидше заснути й взагалі розв’язувати проблеми зі сном

Як швидше заснути Wellness

Не спиться? Шкода. Швидко заснути, нормально виспатися і легко прокинутися — розкіш, доступна небагатьом. Більшість жителів міст відчувають ті чи інші проблеми зі сном — і періодично пробують їх вирішити.

Хочете вміти засинати за одну хвилину? А за тридцять секунд? А стоячи? Наприклад, у тролейбусі? Або їсти, дивитися телевізор і одночасно спати? Справді, хочете? Тоді вам не сюди. Редакція нашого онлайн журналу принципово не мається дурнею і не займається шаманізмом. Щось нам підказує, що розв’язувати проблеми зі сном можна, лише змінивши спосіб життя.

Наскільки сон важливий, настільки ж він і проблема.

Сучасний спосіб життя вбив сон, бо не можна бігти й спати одночасно, це далеко за межами людських можливостей. Плюс маса подразників — супутників цивілізації, яких важко позбутися.

Утім, є кілька прийомів, які допоможуть поліпшити якість сну, пришвидшити засинання та полегшити ранковий кошмар, проте не варто чекати результатів миттєво.

Не беріть день у ліжко: йога та медитація

Денні проблеми потрібно вміти відпускати, залишати їх там, де їм найліпше місце: на роботі, на стоянці, у школі, в магазині — де завгодно. Пригасити враження важкого дня допоможуть техніки релаксації — наприклад, йога і медитація.

Асани йоги розтягнуть і заспокоять втомлені м’язи, а розслаблення свідомості допоможе систематизувати потрібне і викинути зайве з накопиченої за день інформації. З часом звичка до впорядкування отриманого досвіду дійде до автоматизму, значно спростивши відхід до сну.

Однак не варто займатися йогою безпосередньо перед сном, краще зробити це години за три; медитувати теж потрібно не з безпосереднім впаданням у сон наприкінці процедури, а за годину-дві до.

Гнітюча тиша або білий шум

Багато занадто нервових або чуйно сплячих людей відзначають дивовижний ефект, який чинять на них м’які безперервні звуки, наприклад, шум хвиль, краплі дощу, дерева, що колишуться на вітрі, або навіть вентилятор, що тихо працює. Продаються навіть спеціальні прилади — генератори білого шуму, які вміють створювати якісний і неповторюваний фон. Дивно, але в такий спосіб повністю губляться всі таємничі та лякаючі нічні звуки — скрипи, клацання, удари, шерехи, і від сну нічого не відволікає.

Світло має бути вчасно

Циркадні ритми людини прямо залежать від сходу і заходу сонця або, якщо говорити по-іншому, від денного світла: у нормальному режимі нам хочеться спати, коли темно, і жити на повну котушку, коли світло.

Читайте також: Кімнатні рослини, які краще за всіх очищають повітря

Саме тому в більшості людей, які змушені працювати позмінно або проводити значну частину доби в приміщенні без денного світла, порушений сон. Не обов’язково проводити день у шахті на глибині кілометра; зрештою, касири в супермаркеті теж не сидять біля віконця.

Подбайте, щоб у приміщенні, де вам доведеться прокидатися, були встановлені лампи денного світла, які зімітують сонячний день у будь-який час доби. І навпаки: оснастіть вікна щільними важкими шторами, тоді ніч наступатиме, коли потрібно, а не коли належить.

Їсти, щоб спати

Деякі продукти містять речовини, які в буквальному сенсі схиляють організм до сну. Інші ж, навпаки, бадьорять. І йдеться не тільки про каву, все зовсім не так просто.

“Сонні” продукти

Високо вуглеводні продукти — макарони, булочки та хліб, практично всі крупи, але найбільше вівсянка, а також мед і будь-які солодощі — стимулюють вироблення інсуліну, що підвищує рівень цукру в крові та викликає сонливість. Хумус, вишні та мигдаль містять триптофан, який розслабляє і заспокоює, а чорний шоколад стимулює вироблення серотоніну, гормону щастя і спокою.

“Бадьорі” продукти

Твердий сир, м’ясо і соєві продукти містять достатню кількість амінокислоти тирамін, яка тонізує, а багато спецій — наприклад, усі види перцю та імбир — мають стимулюючу дію. Крім того, бадьорять свіжі хрусткі овочі та соковиті фрукти, наприклад, цитрусові, завдяки високому вмісту вітаміну С.

Правильна трава: лаванда

Мало що зрівняється з лавандою в плані заспокійливого впливу на організм людини. Ефірна олія, саше з насінням або просто висушений букетик цієї квіткової трави наповнить ароматом увесь дім, але все ж таки краще тримати його недалеко від ліжка або навіть під подушкою.

Для поціновувачів ароматерапії буде незайвим пам’ятати, що снодійні властивості лаванди підсилюють деякі інші ефірні олії: неролі, меліси, ромашки, шавлії, троянди, валеріани, майорану. Як варіант, суміші можна додавати до солі для ванн або у свічку.

Ніякого алкоголю… ну, хоча б на ніч

Багатьом здається, що трохи алкоголю — одна-дві пляшки пива або пара келихів вина — заспокоюють і трохи присипляють. Може, спочатку й так, проте саме необхідність утилізувати й виводити алкоголь не дає мозку розслабитися і по-справжньому зануритися в глибокий сон. Багато людей прокидаються вранці після пиятик і не почуваються відпочилими — або їм навіть здається, що вони не спали всю ніч.

Саме тому після розпивання спиртних напоїв варто почекати хоча б дві-три години, перш ніж вирушати спати.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности