Відомо, що кімнатні рослини — це не тільки гарно, а й корисно: наш журнал пропонує рейтинг із назвами та фото найцінніших у побуті зелених співмешканців.
Чи знаєте ви, що повітря в житлових приміщеннях — особливо в наших тісних квартирах — забруднене набагато сильніше, ніж на загазованому проспекті? Дослідники при NASA ще у вісімдесятих роках минулого століття, коли шукали засіб ефективно очищати повітря на космічних кораблях, визначили, що деякі кімнатні рослини здатні очистити повітря в кімнаті набагато ефективніше за будь-які технічні засоби. Крім того, більшість із них невибагливі в побуті, не створюють шуму під час роботи та не пожирають електроенергію кіловатами.
Алое (Aloe vera)
Сукулент, що любить сонечко, ефективно очищає повітря в приміщенні. За ним легко доглядати, а гель усередині листя — готові ліки й косметика: може підлікувати невелику ранку, позбавити нежитю і поліпшити стан шкіри.
Люди знають про корисні властивості алое вже понад шість тисяч років: у Стародавньому Єгипті алое (“дерево безсмертя”) активно використовували в медицині.
Хризантема (Chrysanthemum morifolium)
Не тільки красиві (можна купити квітку практично будь-якого кольору!), а й корисні хризантеми здатні в буквальному сенсі фільтрувати повітря. Вони очищають його від шкідливого бензолу (якщо в кімнаті є клей, фарба, пластик, розчинник — наприклад, у меблях — то є і бензол). Хризантема любить яскраве світло, тож бажано поставити горщик навпроти вікна. До речі, не переплутайте садову хризантему з тією, яку можна ростити в горщиках, вона зазвичай кущиста і з дрібними квітами.
Гербера Джеймсона (Gerbera jamesonii)
Гербера Джеймсона в спальні гарантовано захистить від трихлоретилену і бензолу, що отруюють повітря. Приміщення з цією яскравою, квітучою кілька тижнів рослиною має бути добре освітлене. Переконайтеся, що в горщику з герберою хороший дренаж.
Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum)
Мила рослинка з крихітними білими квіточками, яка здається нешкідливою і схожою на павучка (звідси й побутова назва), мила рослинка з крихітними білими квіточками, що зрідка з’являються, насправді є нещадним убивцею формальдегіду, ксилену і компанії, які так люблять отруювати нам життя… і повітря. Також “павучок” повністю безпечний для домашніх тварин.
Читайте також: Як нормалізувати тиск: високі показники – не завжди добре
Рослину легко пересадити, відрізавши одну з “павукових лапок” і посадивши її в новий горщик. Хлорофітум любить яскраве непряме сонячне світло і сухий ґрунт. Увага! “Павучок” дуже чутливий до перепадів температури.
Сансевієрія трьохсмугова (Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’)
Сансевієрія, сансев’єра або щучий хвіст у просторіччі ефективно бореться з формальдегідом у повітрі, що потрапляє туди з побутової хімії, а також з просоченого хімічними розчинами туалетного паперу. Поставте горщик у ванній кімнаті, і захист забезпечено. Там ідеальні умови для життя сансев’єри — приглушене світло і висока вологість.
Фікус Бенджаміна (Ficus benjamina)
Виявляється, фікуси можуть приносити користь! Скажемо “ні” бензолу, трихлоетилену і фоальдегіду: фікус Бенджаміна, хоч і досить вибагливий, відмінно очищає повітря від токсинів. Не забувайте про яскраве непряме світло, фікус його любить.
Драцена запашна (Dracaena deremensis ‘Warneckii’)
Драцена запашна росте навіть при мінімальному непрямому освітленні. Якщо листочки починають темніти, найімовірніше, причина у водопровідній воді з високим вмістом флоридів. У такому разі поливайте драцену бутильованою водою.
Епіпремнум золотистий (Scindapsus aures)
Каскад зелені, що звисає з кошика, здатний зачарувати будь-кого… але не формальдегід, жертву життєдіяльності милого епіпремнума. Звільніть місце для горщика в гаражі, щоб повітря там стало менш токсичним. Епіпремнум золотистий любить яскраве непряме світло і не надто велику кількість води. Пробувати рослину на смак не варто: епіпремнум, як усі плющі, отруйний.
Драцена відігнута (Dracaena marginata)
Драцена відігнута, з яскравими червоними кінчиками листя, може дорости до стелі. В принципі, вона може захопити цілу кімнату, якщо її не підрізати й не обмежувати. Вона очищає повітря від ксилену, трихлоретилену і формальдегіду.
Азалія (Rhododendron simsii)
Найстрашніший, хоч і дуже, дуже красивий, ворог формальдегіду — азалія. Прекрасна квітка почувається комфортно в прохолодних місцях, бажано з високою вологістю. Обов’язково прибирайте сухі листочки й квіти, що впали в ґрунт.
Плющ звичайний (Hedera helix)
Борець із формальдегідом, що потрапляє в повітря з різних очищувальних засобів, плющ звичайний віддає перевагу вологому ґрунту і прямому сонячному світлу щодня. Однак з плющем не уживаються домашні тварини, а особливо цікаві або ненажерливі коти можуть навіть серйозно отруїтися. Також у будинку, де є маленькі діти, не повинно бути ніяких видів плющів.
Аглаонема (Aglaonema Crispum ‘Deborah’)
Аглаонема невибаглива: вона боротиметься з токсинами навіть за мінімального освітлення, водночас милуючи око квіточками та ягідками. Але оскільки рослина родом з тропіків, вона краще себе почуває, коли повітря досить вологе. В іншому разі листя темніє, ніби вкривається пилом.
Спатифіллюм (Spathiphyllum)
Усе, що потрібно невибагливому спатифіллюму — тінь і вода. Не забувайте поливати рослину щотижня. Спатифіллюм вкрай суворий з усякими формальдегідами й толуенами.
Хамедорея (Chamaedorea seifrizii)
У теплому тропічному кліматі хамедорея або бамбукова пальма може рости просто на вулиці, досягаючи значних розмірів. У наших же північних широтах вона виживає винятково як кімнатна рослина, і “зріст” її варіюється від умов утримання — йдеться переважно про розмір горщика.
Чарівна домашня пальма швидко розправляється з бензолом і трихлоретиленом, що безкарно ширяють у повітрі. Вона любить вологе повітря і яскраве непряме сонячне світло, а ось переборщувати з поливом не варто.
Філодендрон серцеподібний (Philodendron oxycardium)
Повзучий філодендрон жорстокий з токсинами в повітрі та з домашніми тваринами, оскільки вкрай отруйний. Доглядати за ним просто, достатньо лише простежити за тим, щоб на нього вдень постійно падало непряме сонячне світло. Філодендрон серцеподібний дуже любить “мандрувати”, тому поставте поруч із горщиком щось на кшталт палиці, по якій рослина зможе видертися.