Чому не потрібно ставити собі діагноз через інтернет – думка

Чому не потрібно ставити собі діагноз через інтернет - думка Wellness

Окей, Гугл. Може, ти не в курсі, але в мене сьогодні зранку болить голова, смикає праворуч над лівою бровою і пульсує у вусі. Що це може бути? Рак? Інсульт? Аневризма? Печінкові глисти? Ні. Але ця хвороба теж відома науці й зветься вона іпохондрією.

Чи може бути так, що кашель є раннім симптомом раку легенів? Звичайно. Рак легенів — основна причина кашлю? Точно ні.

Але, і лікарі це визнають, це природний людський інстинкт, бачити найгірше серед усіх можливих варіантів. Ми готуємося до найгіршого, щоб вижити. Можливо, тому що підсвідомо хочеться схопити небезпечну хворобу на самому її початку і перемогти, перш ніж вона набереться сил.

Ми проєктуємо страхи й хочемо переконатися, що вони безпідставні.

Допоможи мені, Гугл

І відразу ж випадає сайт, на якому можна в режимі онлайн поставити діагноз, варто тільки ввести симптоми.

Вітаємо, у вас вовчак. Або перелом мозочка. Або пневмонія. Або гіпокампієва недостатність прискореної дії регулярної активності. Загалом, ви помрете. Тому встигніть перед смертю купити в нас щось, замовити консультацію нашого фахівця або молитву нашого просвітленого.

Чому ми це робимо?

Це цілком зрозуміло, чому люди лізуть в інтернет за перших ознак нездужання.

  • По-перше, зручно: не потрібно кудись бігти, записуватися на прийом, стояти в черзі, тягнутися зранку на аналізи. Раз! – і все, діагноз готовий.
  • По-друге, люди перестали вірити лікарям, часто стикаючись з їхньою недбалістю і байдужістю.
  • По-третє, занадто багато хто з нас недооцінює всю складність медичної науки. Ефект Даннінга-Крюгера (гугліть).
  • По-четверте, ми всі, як і раніше, недовірливі й сприйнятливі підлітки, навіть попри те, що багато хто з нас відсвяткував сороковий день народження. Нам потрібна драма й істерика.

Ну, це не може бути так уже й погано

Може. Перш за все, поставити діагноз заочно неможливо, змиріться з цим. Звісно, телефоном лікар може порекомендувати щось для пом’якшення симптомів (наприклад, випити ібупрофен за високої температури), але вимагатиме з’явитися на “живу” консультацію. Або сам приїде на великій машині з мигалкою.

Крім того, щоб розібратися з комплексом симптомів, потрібно бути фахівцем. Саме тому стоматолог не лікує виразку шлунка, а окуліст у разі чого посилає до невролога.

Читайте також: Як менше пітніти цього літа – поради

Справжній фахівець розуміє вузькість спектра своєї відповідальності та обсяг можливого аналізу.

Наприклад, для встановлення діагнозу недостатньо одного такого високотехнологічного та інформативного дослідження (без жартів), як МРТ. Звичайно, він важливий. Але діагноз ставлять на основі суб’єктивних скарг, симптомів, об’єктивного огляду пацієнта, вивчення його “хворобливої картки”, акуратного зондування щодо способу життя і звичок плюс, звісно, всі аналізи й дослідження (не тільки нав’язливий у зубах МРТ). Це називається повною картиною.

Ви здивуєтеся, але дуже часто дивні картинки з МРТ не знаходять жодного підтвердження ні в симптомах, ні в скаргах, взагалі ніде. Так і живе собі людина далі.

І, звісно, навпаки: іноді за скаргами пацієнта можна в труну класти, але обстеження показує напрочуд міцне здоров’я і сильні щупальця (якими він, пацієнт, і висмоктує сили з прилеглих родичів і друзів).

Ну і наостанок що росіянину добре, від того німець дохне в страшних муках. Якщо якійсь дівчині Василинці з жіночого форуму “від голови” допомогла жовтенька пігулка, це не означає, що вам вона допоможе теж. Крім того, це не означає, що дівчина Василинка взагалі існує, а жовтенька пігулка працює хоч якось.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности