Протягом усього терміну виношування дитини харчування жінки має відповідати певним вимогам і бути збалансованим, здоровим, різноманітним. В обов’язковому порядку меню вагітної жінки повинно включати ті продукти, які зможуть поставити в організм вітаміни, мінерали, інші корисні речовини, особливо – залізо, адже саме воно дає змогу підтримувати необхідний рівень гемоглобіну. Основна функція гемоглобіну – транспортування клітин кисню в людському організмі. Оскільки майбутня матуся споживає під час вагітності значно більше кисню, то відповідно збільшується і потреба в гемоглобіні. Інакше кажучи, нестача гемоглобіну, виявлена під час аналізу крові, може слугувати реальною небезпекою для плода.
Падіння рівня гемоглобіну чинить на організм досить серйозні негативні наслідки. Насамперед погіршується робота імунної системи та знижується імунітет. Також знижений рівень гемоглобіну може стати причиною поганого згортання крові, а отже, наприклад, сильних кровотеч, виникнення яких можливе під час пологів. Саме тому, не можна зволікати з лікуванням і профілактикою захворювання.
Читайте також: Зміни харчових звичок під час вагітності: хочеться чогось такого, не знаю, кого…
З проблемою зниження рівня гемоглобіну стикаються практично всі майбутні матусі. Ідеальний показник – 120 г/л, за його зниження призначаються спеціальні препарати й коригується раціон. Як підвищити гемоглобін під час вагітності без застосування лікарських препаратів – це питання цікавить багатьох жінок, які очікують дитину. Спробуємо відповісти на нього докладніше.
Як підвищити гемоглобін під час вагітності за допомогою продуктів
- Найкориснішими як залізовмісні продукти є продукти тваринного походження. Сюди належать свиняча і яловича печінка, яловиче серце і язик, а також м’ясо телятини. Для найкращого збереження всіх вітамінів і корисних речовин ліпше купувати парне м’ясо і готувати його одразу – не заморожуючи й не зберігаючи тривалий час. Також, для підняття гемоглобіну дуже корисна пісна свинина. Варто також зазначити, що вживання ніяких інших продуктів не зможе підвищити гемоглобін, без поєднання з продуктами тваринного походження. При цьому важливо, щоб м’ясо щодня входило в раціон.
- Горіхи. Ці смачні продукти також містять багато заліза, зокрема – волоські горіхи. Але, вживаючи їх у щоденному раціоні, слід звернути увагу на калорійність, оскільки горіхи – висококалорійний продукт і часте вживання може вплинути на фігуру.
- Такі бобові, як горох, квасоля, соя, боби, дуже багаті на залізо, тому за низького рівня гемоглобіну, їх також корисно включити до щоденного раціону.
- Серед фруктів, розмаїття овочів і цитрусових, які допоможуть впоратися з проблемою низького рівня гемоглобіну, можна виділити такі: гранат і сік гранатовий свіжий, апельсиновий свіжий сік (вітамін С, що міститься в цьому соці, допомагає ліпше засвоюватися залізу), відвар із плодів шипшини (свіжоприготований, без додавання цукру), в’ялена курага, інжир, родзинки, яблука і яблучний сік, груші.
- З-поміж круп можна виділити гречку. Саме гречана каша не тільки підвищує рівень зниженого гемоглобіну, а й успішно бореться з печією у майбутніх матусь.
- Також, для підняття гемоглобіну, можна самостійно приготувати таку суміш: змішати в рівних порціях курагу, родзинки, волоські горіхи, інжир і фініки. Подрібнити все це в блендері, або пропустити акуратно через м’ясорубку. Додати мед і сік лимона. Усе ретельно перемішати, обов’язково перекласти в скляну банку, що закручується, і зберігати в холодильнику. З’їдати по 1 столовій ложці, двічі на день.
- Крім продуктів, які є безпосередніми джерелами заліза, є й ті, вживання яких перешкоджають засвоєнню заліза. До їх числа належать: молоко і молочні продукти, кава, чай, сир. Саме тому запивати вітаміни та лікарські препарати з вмістом заліза потрібно не молоком, кавою або чаєм, а звичайною питною водою або мінералкою.
Як підняти гемоглобін під час вагітності хімічними препаратами
Що стосується хімічних препаратів, то вони відновлюють рівень гемоглобіну, можуть трохи підняти його, але, з усім тим, залишаються лише хімією, яка не зможе повністю замінити раціонального і повноцінного харчування. Враховуючи всю відповідальність за здоров’я матусі та малюка, завжди необхідно чітко виконувати всі рекомендації лікарів. Однак, якщо є можливість замінити лікарські препарати натуральними продуктами, то після консультації з лікарем можна поліпшити й доповнити свій щоденний раціон.