Зміни харчових звичок під час вагітності: хочеться чогось такого, не знаю, кого…

Зміни харчових звичок під час вагітності Вагітність та пологи

Всі жінки, як, втім, і чоловіки, чули про зміни харчових звичок під час вагітності, що часом доходять до збочення смаку. Ну, хто з майбутніх або вже сформованих мам не стикався з певними харчовими примхами? Варто тільки в колі подруг заявити, мрійливо закотивши очі: “Як хочеться маринованого огірочка”, як тут же виноситься вердикт: “Ти вагітна!”.

Однак спектр бажань вагітних не обмежується одними солоними огірками, нерідко з’являється непереборна тяга до солодкого, а іноді й зовсім до неїстівних продуктів. Лікарі намагаються, і не даремно, пояснити появу подібних примх.

Як приклад хочеться згадати оповідання О. Генрі “Персики”, у якому вагітна дружина відправляє свого чоловіка серед ночі по персик. Генрі “Персики”, в якому вагітна дружина відправляє свого чоловіка посеред ночі по персик, і він, подолавши всі перешкоди, знаходить і приносить бажаний фрукт, внаслідок чого отримує не подяку, а лише здивоване запитання: “Хіба я просила персик? Я хотіла апельсин”.

Кумедні смакові пристрасті

Посміхніться: Приходить чоловік вагітної на прийом до гінеколога і скаржиться: “Лікарю, у моєї дружини дивина. Вранці наливає собі чашку кави, випиває її й закушує чашкою. Тільки ручка залишається”. Лікар: “Дійсно, дивно. Адже ручка – найсмачніше”.

Найцікавіші смакові примхи:

  • повидло зі смаженою картоплею (звісно, просто повидло — гроші на вітер);
  • запивати огірки молоком (звісно, як же дізнатися інакше, чи функціонує кишечник);
  • запивати солоні огірки кефіром (ну просто трилер виходить “Гаррі Поттер і таємна кімната”);
  • диня з сіллю (чому б і ні, адже солять же кавуни?);
  • кавуни з часником (альтернатива салу);
  • бутерброд із салом і варенням (непередаваний смак);
  • груші з гірчицею (спробуйте, райська насолода);
  • сир із малиновим варенням (саме таким чином повністю розкривається смак сиру);
  • кавуни з в’яленою рибкою (мабуть, як пиво в цьому випадку виступає кавун);
  • злизування помади (дитячі спогади);
  • поїдання у великих кількостях побілки або шкільної крейди, до того ж звичайний глюконат кальцію не викликає захоплення (безперечно, адже в ньому відсутні смачні складові).

Головний винуватець — прогестерон

Як вважає відомий доктор медицини Мішель Глісман, у виникненні смакових примх винні навіжені гормони, що, наче скажені, гасають організмом у перший триместр вагітності. Іншими словами, зміна харчових звичок у вагітних спричинена гормональною перебудовою організму, зокрема, прогестероном.

Читайте також: Вітрянка під час вагітності: проблема в цяточку

Як відомо, прогестерон — гормон вагітності, який відповідає за її збереження і розвиток дитини. Виробляється прогестерон яєчниками, корою надниркових залоз і плацентою, яка формується на 16-му тижні вагітності. Підвищений синтез гормону починається з моменту імплантації, тобто прикріплення ембріона до слизової оболонки матки. Крім розслаблення тонусу гладкої мускулатури, зокрема й матки, прогестерон стимулює ріст молочних залоз і перешкоджає відторгненню дитини організмом.

Крім того, впливаючи на центральну нервову систему, прогестерон формує в головному мозку вогнище збудження — домінанту вагітності. Унаслідок підвищеного рівня гормону в організмі відбувається низка біохімічних змін, які вмикають “пошукову машину” з метою визначення та використання необхідних для вагітності речовин із тіла жінки.

Тобто, саме прогестерон визначає норму чи нестачу корисних речовин, а в разі дефіциту останніх запускає спеціальну команду для задоволення необхідних потреб (мікроелементів, вітамінів, білків та іншого). Таким чином, стає зрозумілим бажання жінки їсти крейду за дефіциту кальцію або випити пива за нестачі вітамінів групи B.

Психологічні мотиви

Однак не слід скидати з рахунків і психологічні чинники, які відіграють роль, і чималу, у змінах смакових відчуттів у жінок. У деяких випадках майбутня мама бажає своєю забаганкою несвідомо, а нерідко й усвідомлено, привернути до себе увагу чоловіка та близьких, будучи впевненою в тому, що бажане їй принесуть на блюдечку з блакитною облямівкою (і справді, принесуть).

В інших випадках непереборне бажання з’їсти що-небудь отаке викликає візуальне сприйняття світу (наприклад, побачивши на вулиці рекламу піци, хочеться негайно її дістати та вжити). Що характерно, вагітну найчастіше тягне на який-небудь конкретний продукт. Так, якщо жінка пристрасно поглинає мандарини, то в бік апельсинів навіть і не погляне.

Смакові пристрасті вагітних

Трохи про анемію вагітних

Одним із головних винуватців зміни харчових звичок у вагітних, що доходять до збочення смаку (по-науковому — пікацизм) є анемія вагітних. Найчастіше розвивається залізодефіцитна анемія, зумовлена нестачею заліза, фолієвої кислоти та вітаміну В12.

Причинами розвитку залізовмісної анемії є:

  • підвищена потреба організму в залізі (що характерно для вагітності),
  • захворювання шлунково-кишкового тракту,
  • нестача заліза в споживаній їжі.

До основних ознак анемії у вагітних належать:

  • слабкість і стомлюваність,
  • сухість і блідість шкірних покривів,
  • нігті, що шаруються, і тьмяне, ламке волосся,
  • зниження артеріального тиску та шум у вухах,
  • так звана пікохлоратика (поява металевого смаку в роті).

Смакові пристрасті проявляються у вигляді бажання з’їсти лід або глину. Лікування анемії полягає в призначенні залізовмісних препаратів, вітамінів (групи B, фолієвої кислоти, вітаміну С). У їжі мають переважати продукти з підвищеним вмістом заліза (печінка, яйця, сир, яловичина, риба, гречка).

Що означає, якщо під час вагітності хочеться…

Слід зазначити, що під час вагітності харчові звички не тільки змінюються і з’являється бажання з’їсти на погляд, так би мовити, нормальних людей, неїстівне, а й з’являються абсолютно нові потреби й бажання:

Відраза до алкоголю, кави або міцного чаю

Як пояснюють науковці, категорична відмова від вживання перерахованого вище пов’язана із захисною реакцією організму, тобто, тіло матері намагається запобігти впливу токсинів на плід. Як правило, відраза до тих чи інших продуктів виникає в першому триместрі вагітності, коли відбувається закладка основних органів і систем дитини.

Читайте також: Мігрень під час вагітності – чому у майбутньої мами болить голова

Цим пояснюється і небажання вживати в їжу вагітної гірких продуктів (перцю, прянощів). На рівні інстинктів організм усі гіркі речовини розцінює як отрути (що справді вірно, привабливі на вигляд, наприклад, вовчі ягоди не тільки небезпечні, а й мають виражену гіркоту).

Підвищений інтерес до солоного

Зазвичай бажання з’їсти солоненьке виникає в першому триместрі вагітності на тлі раннього токсикозу. Нудота і блювота ведуть до зневоднення організму, і щоб запобігти дегідратації, він ставить вимоги до поповнення запасів хлориду натрію, або солі. Також інтерес до солоненького характерний при інфікуванні сечостатевих шляхів.

Мрії про кисленьке

Якщо вагітній нестримно хочеться кислого, тієї ж журавлини або брусниці, це свідчить або про знижену кислотність шлункового вмісту, або про нестачу магнію.

Зловживання солодким

Особливо часто тягне на солодке жінок з недостатньою масою тіла, таким чином організм намагається заповнити відсутні кілограми. Крім того, підвищене споживання цукерок, шоколаду та солодкої випічки характерне під час стресових ситуацій та емоційного перенапруження, зокрема й депресії, а також свідчить про карієс.

Хочеться крейди або полизати побілку

Подібні бажання свідчать про нестачу, причому суттєву, в організмі вітаміну Д і кальцію, що вельми важливі для побудови кісткового скелета малюка. До речі, наприклад, у шкільній крейді, крім гіпсу і карбонату кальцію, містяться і шкідливі речовини: канцелярський, казеїновий клей, а також клей ПВА і БФ. Це все точно не піде на користь дитині.

“Пожирання” морської капусти

Надмірне вживання морської капусти вважається першим дзвіночком при нестачі йоду.

Тягне на зелені овочі

Бажання поїдати зелені овочі (горошок, салат та інші) у великих кількостях свідчить про нестачу фолієвої та аскорбінової кислот.

І окремим рядком хочеться виділити неприборкане бажання перекусити вночі. Цілком зрозуміле і нормальне бажання. У стані спокою відбувається перетравлення їжі й організм вимагає заповнити нестачу поживних речовин. Крім того, дитина проявляє активність (рухається) саме під час нічного сну мами, а після легкого перекусу вона заспокоюється.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности