Вітрянка під час вагітності: проблема в цяточку

Вітрянка під час вагітності Вагітність та пологи

Будь-яка інфекція під час вагітності становить загрозу як для самої жінки, так і для майбутньої дитини, навіть таке невинне захворювання, як застуда. Що вже говорити про інфікування під час вагітності вітрянкою! Але, як казав Карлсон, спокій, тільки спокій. Безперечно, неприємно заразитися вітряною віспою в період виношування плоду, однак і несмертельно. Насамперед практично 90% дорослих людей перехворіли на вітрянку в дитинстві й мають стійкий імунітет до цієї інфекції. А по-друге, зараження вітрянкою, за даними статистики, становить 0,2 – 5 випадків на 1000 вагітних.

Вітряна віспа — це інфекційне захворювання вірусної природи, яке характеризується папульозно-везикулярним висипом. Заразитися вітрянкою може вагітна від хворого на це захворювання і від хворого на оперізувальний лишай. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Збудник потрапляє в організм через верхні дихальні шляхи, проникає в кров, потім у шкіру, викликаючи характерний висип.

Як протікає вітрянка під час вагітності

Вітряна віспа у вагітних, як і у всіх дорослих (на відміну від дітей), протікає в середньо-важкій або важкій формах. Набагато сильніше виражені симптоми інтоксикації (слабкість, млявість, висока температура, головний біль) і характерний рясний висип.

Читайте також: Мігрень під час вагітності – чому у майбутньої мами болить голова

У вагітних частіше діагностуються атипові форми вітрянки (геморагічна, гангренозна і вісцеральна). Крім того, приблизно у 30% вагітних розвивається герпетична пневмонія (причому, що більший термін вагітності, то вищий ризик появи важкої дихальної недостатності).

Також у вагітних, хворих на вітряну віспу, частіше виникають неврологічні ускладнення (енцефаліт і мозочкова атаксія — нестійка хода).

Ризик зараження плода

Чи заразиться плід, чи ні, залежить від терміну вагітності:

  • ризик зараження плода, якщо жінка захворіла на вітрянку до 13 тижнів незначний і становить не більше 0,5% розвитку внутрішньоутробних ускладнень;
  • ризик ураження плода вірусною інфекцією збільшується до 1% у терміні 13-20 тижнів вагітності;
  • у терміни гестації 20-36 тижнів ризик інфікування плода мізерно малий і дорівнює нулю (однак у дитини зберігається шанс захворіти на оперізувальний лишай у перші роки життя);
  • зростає ризик інфікування плода після 36 тижнів і досягає 50%, але ознаки захворювання у нього після народження можуть бути відсутні внаслідок отримання від матері антитіл;
  • і, безумовно, найнебезпечнішим часом вважається зараження вітрянкою за сім днів до пологів, бо дитина не встигне отримати необхідну кількість антитіл (саме тому лікарі в подібних випадках відтягують пологи на 5-7 днів).

Вплив вітряної віспи на плід

Насамперед слід зазначити, що зараження вітрянкою не є показанням для переривання вагітності.

Але на ранніх термінах вагітності зростає ризик її мимовільного переривання і розвитку важких вроджених вад плода, аж до його загибелі. Зараження вітряною віспою на пізніх термінах вагітності небезпечне появою в дитини вродженого захворювання.

Вроджені вади плода проявляються у вигляді ураження нервової та кісткової систем (недорозвинення кінцівок, пальців і ребер, атрофія кори головного мозку й очей, аномалії сітківки ока, сліпота). Крім того, можлива поява в дитини шкірних рубців.

Профілактика вітрянки у вагітних

Безперечно, починати профілактику зараження вітряною віспою краще ще на етапі планування вагітності. Якщо жінка не хворіла на вітрянку, то їй необхідно вакцинуватися, і протягом трьох місяців оберігатися від вагітності. Під час виношування дитини слід виключити або знизити контакти з хворими на вітрянку та оперізувальний лишай (щеплення під час вагітності не проводяться).

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности