Вагітна жінка повинна не просто правильно харчуватися, вона повинна уникати будь-яких небезпечних, навіть потенційно, і для неї, і для майбутньої дитини продуктів. І йдеться не так про очевидні речі — зіпсовані, протерміновані або сумнівні продукти, як про речовини, непомітні та невиразні, але здатні мати вкрай негативний вплив і на саму майбутню матір, і на її дитину.
Головна мета вагітної жінки — виносити й потім народити здорову дитину. Саме тому все, включно з харчуванням, має бути налаштоване на інтереси майбутньої дитини. Як би ви не любили щось — наприклад, сир або креветки — під час вагітності від них краще відмовитися.
Крім того, вагітній бажано переглянути деякі звички. Наприклад, закуповувати продукти тільки у великих магазинах, де є впевненість в умовах зберігання і можна подивитися упаковку зі складом і термінами; харчуватися в закладах, що заслуговують на довіру. Кіоски-вагончики, базарчики, забігайлівки, автомати, з рук, біля ніг, з підлоги — це табу під час вагітності.
Морська риба — ртуть
Під час вагітності вкрай важливо уникати продуктів з високим вмістом ртуті, яка руйнівно впливає на нервову систему майбутньої дитини, що розвивається.
Морська риба і деякі морепродукти містять ртуть у загрозливих для здоров’я кількостях, тому вагітним краще жорстко обмежити споживання риби, виловленої в північних морях, а також макрелі, тунця, морського окуня, сайди й, з екзотичного — акули, риби-меча. Рибні консерви з тунця і камбали, а також суші — теж не дуже потрібна для вагітної їжа.
Креветки — окрема тема для розмови, адже, крім потенційного перевантаження ртуттю, вони містять масу інших не менш шкідливих речовин. Це пояснюється способом вирощування креветок — найчастіше це відбувається на фермах у дуже забруднених промисловими стоками прибережних водах.
Сирі продукти — паразити
Не секрет, що в сирому м’ясі, рибі, птиці, яйцях і морепродуктах можуть міститися яйця різноманітних паразитів, які тільки й чекають моменту, щоб “заселитися” куди-небудь у теплі, темні та м’які внутрішні органи. А тепер уявіть, якщо якихось глистів підхопить вагітна жінка? Врахуйте, що протипаразитарні препарати дуже токсичні, отже, неприпустимі під час вагітності, а народні засоби теж мають масу протипоказань, та й не дуже-то й працюють.
Сирі продукти тваринного походження — тобто ті, що не пройшли повну термічну обробку, а просто ошпарені, в’ялені, сушені, холодного копчення тощо, дуже часто є практично розсадником різноманітних паразитів.
Читайте також: Як дізнатися стать дитини вдома – прикмети, поради, спостереження
Сира риба (наприклад, в’ялена плітка, сушена вобла до пива, слабосолоний оселедець або набагато вишуканіші й улюблені багатьма суші), м’ясо на грилі або погано просмажене м’ясо (привіт, шашлик!), сало, яєчня-яєчня й подібні до неї давно звичні та, здавалося б, безпечні страви суворо не рекомендують жінкам, що чекають на дитину.
Крім того, будь-які ковбасні вироби — сосиски (у тих же хот-догах), мисливські ковбаски, “Варенка” на олів’є, балик, та все, що завгодно, мають дуже невеликий термін зберігання, після закінчення якого вони стають відверто небезпечними для здоров’я, особливо вагітних.
Сир — пліснява
Цвіль і вагітність — ці слова якось не поєднуються навіть на естетичному рівні, що вже говорити про здоровий глузд і розумний підхід. Звісно, пліснява на благородних сирах, у принципі, безпечна для здоров’я дорослої людини… А майбутньої дитини?
Із сирами взагалі ситуація непроста. Насамперед обережні лікарі в усьому світі рекомендують під час вагітності повністю відмовитися від усіх видів сирів, виготовлених із непастеризованого молока — від брі та фети до блакитних сирів. Причина банальна: якщо продукт не був оброблений термічно, до того ж за критично високих температур, то залишається ризик зараження бактеріями й грибками, яких хлібом не годуй, тільки дай що-небудь зіпсувати.
У принципі, побоювання з приводу можливого грибкового або бактеріального зараження існують і щодо багатьох інших продуктів — соків, пива, молока і молочних продуктів, сидрів, вина тощо.
Чай, кава — кофеїн
Вагітність дуже часто супроводжується підвищеною стомлюваністю, сонливістю і втомою. І якщо з подібними станами більшість жінок бореться ударними дозами кави, майбутній матері так не можна.
Кофеїн проникає через плаценту, перезбуджуючи й перенапружуючи плід, що може призвести до тяжких наслідків аж до гіпоксії від обвиття пуповиною.
Якщо не виходить повністю відмовитися від кофеїновмісних напоїв — кави, чаю — то кофеїн потрібно суворо обмежити до менш ніж 200 мг на день. Одна маленька чашка кави містить 95 мг кофеїну, а одна склянка чаю — близько 47 мг.
Пиво, вино — алкоголь
Абсолютно категорично: алкоголь для вагітної заборонений. Майбутня мати не повинна вживати алкоголь у жодному вигляді (і так, келишок вина теж не можна), бо він чинить убивчий вплив на головний мозок плода, руйнує внутрішні органи, що формуються, і може призвести до цілої низки захворювань.
Саме алкоголь — одна з причин вроджених вад і ранньої смертності новонароджених. Іноді краще перестрахуватися, ніж шкодувати все життя.