Мігрень під час вагітності – чому у майбутньої мами болить голова

Мігрень під час вагітності Вагітність та пологи

Навряд чи знайдеться людина, яка з упевненістю може заявити, що вона жодного разу не відчувала головного болю. Як відомо, головний біль є супутником практично всіх захворювань, як інфекційних, так і загальних соматичних. Такий неприємний вид головного болю, як мігрень під час вагітності, за статистичними даними, спостерігається у 20% жінок.

Чому так багато? Знову ж таки, варто повернутися до досліджень, під час яких було встановлено, що жінки вдвічі-втричі частіше страждають на мігрень, ніж представники сильної статі.

Що таке мігрень?

Треба пам’ятати, що мігрень і головний біль — різні поняття. Безперечно, мігрень належить до головного болю, але є лише одним із його проявів.

Виділяють безліч видів головного болю, до них належить і біль під час напруження, болі під час підвищення або зниження тиску, болі, характерні для різних інфекційних захворювань (починаючи від менінгіту і закінчуючи банальними застудними) та інші.

Читайте також: Скільки фолієвої кислоти необхідно приймати під час спроби завагітніти?

Мігрень, за великим рахунком, не можна назвати захворюванням — це комплекс функціональних порушень, які пов’язані зі зміною тонусу судин головного мозку (тобто мігрень, по суті, є проміжною ланкою між хворобою і здоров’ям). Як правило, на мігрень страждають молоді жінки репродуктивного віку, а після 50 років подібний стан сходить нанівець.

Який існує зв’язок між вагітністю та мігренню?

Багато жінок, які страждали від нападів мігрені до вагітності, відзначають значне поліпшення стану в період виношування дитини. Пов’язано це з гормональними перебудовами, що відбуваються в організмі. Як правило, жінок до вагітності мучить мігрень під час менструацій (постійні перепади статевих гормонів). У цікавому положенні гормональний баланс стабілізується, відсутня як менструація, так і овуляція, що призводить до поліпшення стану. Однак учені помітили, що мігрень повертається після пологів із відновленням менструального циклу.

І все ж, у частини майбутніх мам напади мігрені з’являються саме під час вагітності. З чим же це пов’язано?

  • По-перше. Знову ж таки з потужною гормональною перебудовою організму (насамперед із посиленою продукцією прогестерону — гормону вагітності, який сприяє затримці рідини в організмі).
  • По-друге. Під час виношування дитини організм жінки відчуває подвійне навантаження на всі органи й системи, а також збільшується об’єм циркулюючої крові, що не може не позначитися на судинах головного мозку.
  • По-третє. Однією з причин виникнення мігрені під час вагітності є виражений ранній токсикоз з усіма наслідками, що випливають з цього (зневоднення, нестача мінералів і вітамінів, зниження артеріального тиску). Але зазвичай до кінця другого — третього триместру вагітності мігрень зникає сама собою.

Причини, що провокують напади мігрені

Напади, або атаки, як кажуть лікарі, мігрені можуть спровокувати різноманітні чинники:

  • стреси, нервове перенапруження;
  • недосипання, а також надто надлишковий сон;
  • зниження артеріального тиску;
  • стан мікроклімату в приміщенні (накурено, задушливо або жарко);
  • зміна погоди, перепади атмосферного тиску;
  • голод;
  • вживання в їжу продуктів, які містять тирамін і феніламін (шоколад, сир, цитрусові);
  • зовнішні подразники (мерехтіння світла, аромати й запахи, шум).

Як проявляється мігрень у вагітних?

Діагноз “мігрень” вагітним ставлять тільки за наявності в анамнезі (протягом життя або під час вагітності) п’яти й більше нападів. Подібні атаки тривають від 4-х до 72 годин і супроводжуються головним болем, який локалізується в одній половині голови.

Біль під час мігрені дуже інтенсивний, спастичний і пов’язаний, як правило, з монотонною роботою або фізичним навантаженням. Як правило, напади болю супроводжуються порушеннями травного тракту, нудотою і блювотою.

Нерідко перед виникненням нападу жінка відчуває його початок: з’являються “мушки” і двоїння в очах, слабкість, частішає серцебиття, пітливість, озноб, м’язові судоми, болі в животі.

“Домашні” методи боротьби з мігренню під час вагітності

Усі майбутні матері мають знати, що самостійне і самовільне приймання ліків загрожує ускладненнями не тільки для жінки, а й для плода.

Читайте також: Що вагітним краще не їсти за жодних умов

Тому перед тим, як почати лікувати мігрень під час вагітності, необхідно проконсультуватися з лікарем, а краще звернутися до нього в разі виникнення будь-якого головного болю. Тільки фахівець зможе поставити правильний діагноз і призначити відповідну терапію.

Однак існують методи, цілком допустимі й для майбутньої матері, які допоможуть полегшити або профілактувати напади мігрені.

Уважно ставтеся до харчування

Багато тих, хто страждає на мігрень, знають продукти, які провокують частіші та інтенсивніші напади. Тригерами мігрені у вагітних можуть бути жирні, солоні або пряні страви, шоколад, цитрусові, сири — список можна продовжувати. Якщо напади мігрені стають занадто частими й важкими, максимально спростіть раціон, ведіть щоденник харчування.

Прогулянки на свіжому повітрі

Тривалі прогулянки взагалі рекомендуються вагітним, а жінкам, які страждають на мігрень, вони просто необхідні (так би мовити, “провітрюється” мозок і усуваються симптоми гіпоксії — нестачі кисню).

Часте харчування

Голод є однією з причин, що провокують напад мігрені, і це особливо актуально під час вагітності. Тому харчування має бути достатнім і дробовим (5 – 6 разів на день).

Повноцінний сон

Сон у вагітних має бути не менше 8 годин на добу в усі дні тижня (зокрема й вихідні). Пересип, так само як недосип, також може спровокувати напад.

Релаксація

Вагітна, особливо схильна до мігрені, повинна будь-яким шляхом уникати стресів і хвилювань

Солодкий чай

На початку нападу корисно випити склянку гарячого, міцного і дуже солодкого чаю.

Читайте також: Що не можна робити під час вагітності – косметика та догляд

Компреси

Ефективними є компреси на ділянку голови зі свіжого листя капусти (заздалегідь його потрібно пом’яти, щоб дало сік), а також холодні компреси на лоб або скроневу ділянку (можна прикладати лід).

Миття голови

Нерідко впоратися з мігренню допомагає миття голови або теплий душ.

Відвари трав

Добре допомагають розслабитися відвари з м’яти, меліси, шипшини, ромашки — обережно, можуть викликати алергію!

Ефірні олії

Ефірні олії дуже ефективні в разі мігрені у вагітних: їх можна просто накапати в місткості й розставити в приміщенні, а можна з ними приймати ванну (олія іланг-ілангу, кардамону, цитрусових). Однак перед їх використанням слід порадитися з лікарем.

Масаж голови

Круговими та ніжними рухами масажувати волосяну частину голови — це розслабляє та заспокоює.

Прийом рідини

Важливе значення має достатня кількість пиття, особливо в першому триместрі за наявності раннього токсикозу.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности