Скільки фолієвої кислоти необхідно приймати під час спроби завагітніти?

Фолієва кислота для вагітної Вагітність та пологи

Фолієва кислота (вітамін В9) – одна з багатьох речовин, потрібних для нормального функціонування людського організму, проте саме під час вагітності фолієва кислота є критично необхідною і для самої майбутньої матері, і для плода. Багато жінок починають приймати фолієву кислоту ще на етапі планування вагітності, щоб уникнути важких наслідків її дефіциту.

Фолієва кислота для вагітної та майбутньої дитини

Фолієва кислота допомагає захистити дитину від найсерйозніших проблем, пов’язаних із формуванням спинного і головного мозку — наприклад, від дефектів розвитку нервової трубки, зокрема й розщеплення хребта (незарощення дужки хребця). Існують дослідження, які доводять, що фолієва кислота значно знижує ризики

  • для плода: вад серця, заячої губи, вовчої пащі
  • для матері: прееклампсії.

Найнеприємніше в тому, що дефіцит фолієвої кислоти в організмі жінки може протікати практично безсимптомно, а впродовж перших тижнів вагітності, коли й відбувається закладання нервової трубки, далеко не всі в курсі свого нового становища. Саме тому дуже важливо почати вживати фолієву кислоту ще на етапі планування вагітності, до безпосереднього зачаття, або відразу ж після того, як про вагітність стане відомо.

То скільки ж фолієвої кислоти необхідно приймати під час спроби завагітніти?

Жінки дітородного віку повинні отримувати не менше 400 мкг фолієвої кислоти щодня (з їжею або в полівітамінах). Під час вагітності рекомендована доза різко збільшується до 600 – 800 мкг. Потрібно враховувати, що регулярне приймання фолієвої кислоти до передбачуваної вагітності протягом місяця або більше зменшує ризик дефектів нервової трубки у майбутньої дитини на 70%.

Якщо в сім’ї були випадки народження дітей з дефектами розвитку спинного або головного мозку, то щоденна норма фолієвої кислоти значно зростає — до 4 мг на день. Однак це необхідно обговорити з лікарем, який веде вагітність; бажано наполягти, щоб він пояснив ситуацію якомога детальніше, аргументуючи своє рішення призначати/не призначати додатковий прийом фолієвої кислоти.

Фолієва кислота: вітаміни для вагітних

Фолієва кислота — майже обов’язковий інгредієнт більшості полівітамінів, які можна просто, без жодних рецептів, купити в аптеці. Однак, готуючись до зачаття, необхідно бути обережнішим. Найкраще, звісно, попросити призначити вітаміни лікаря акушера-гінеколога, однак, якщо з якоїсь причини це неможливо, можна вживати фолієву кислоту в зазначеному дозуванні самостійно — це не може завдати шкоди в принципі ні матері, ні плоду.

Читайте також: Що не можна робити під час вагітності – косметика та догляд

Можна приймати фолієву кислоту соло (400 мкг і більше за потреби) або спеціальні полівітаміни для вагітних — це потрібно робити з моменту, коли жінка наважується завагітніти, і щонайменше до кінця першого триместру.

Однак потрібно контролювати вміст у полівітамінах вітаміну А (не більш як 2565 МО або 770 мкг), надлишок якого може бути токсичним для плода і призвести до певних вроджених дефектів. Крім того, фолієва кислота — вітамін водорозчинний, тому необхідно пити достатньо рідини. Пам’ятайте, під час прийому фолієвої кислоти, особливо у високому дозуванні, можливі проблеми зі всмоктуванням вітаміну В12.

І, звісно, безліч доступних продуктів багаті на фолієву кислоту в її натуральній легкозасвоюваній формі — на них треба звернути найпильнішу увагу.

У яких випадках потрібно приймати фолієву кислоту додатково?

Якщо з анамнезу майбутньої матері зрозуміло, що її дитина має високі шанси народитися з дефектами нервової трубки, лікар однозначно призначить додаткове вживання фолієвої кислоти — понад 5 мг на день.

Це може статися, якщо у майбутньої матері:

  • целіакія
  • епілепсія, яка контролюється медикаментозним шляхом
  • таласемія
  • серповидно-клітинна анемія
  • ожиріння (ІМТ понад 30)
  • діабет
  • була вагітність плодом із дефектами спинного та головного мозку.
Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности