Ви поїдаєте грейпфрути кілограмами, розраховуючи, що нещасні цитрусові зроблять за вас усю роботу? Із секундоміром відраховуєте хвилини до шостої, заштовхуючи п’яту котлетку, і маєте намір з наступного понеділка сісти на надефективну гречану дієту? Прокиньтеся, ви перебуваєте в полоні дуже шкідливих дієтичних міфів! Зберіть крихти розуму та залишки здоров’я і подумайте, навіщо вам шокова терапія, якщо схуднути можна приємно і весело?
Дієтичний міф №1: спалювачі жиру
Міф: існують продукти, які розщеплюють (спалюють) накопичені роками жирові відкладення. Ці продукти можна їсти скільки завгодно, від цього будеш тільки худнути.
Грейпфрут. Селера. Імбир. Боннський суп і ще багато-багато подібних до них дієтичних міфів, які вбивають у наші голови з екранів телемагазинів та останніх сторінок газет. Їжте, мовляв, селеру, додавайте її в бульйони й худніть! Запивайте десерти грейпфрутовим соком, і вони не позначаться на вашій талії.
Правда: “спалити” жир, що вже відклався в стратегічних місцях, просто з’ївши що-небудь, не можна. Схуднути можна, тільки НЕ З’ївши щось.
Якщо ви сядете і щільно повечеряєте боннським супом, заївши його хлібом з маслом і парою сардельок, та на десерт грюкнете три шматки торта, то, попри репутацію боннського супу як спалювача жиру і ліквідатора калорій… перевантажите шлунок і наберете грамів триста за ніч.
Читайте також: Дієта на капустяному супі: рецепт швидкого схуднення
Однак якщо ви замість булочки на сніданок з’їсте грейпфрут, пообідаєте боннським супом, а повечеряєте салатом із селери, то худнутимете не по днях, а по годинах. Але навряд чи в цьому буде заслуга “суперспалювальних” здібностей зазначених продуктів, чи не так?
Дієтичний міф №2: експрес-дієти
Міф: для того, щоб худнути, потрібно їсти якомога рідше і якомога менше.
На перший погляд, це проста математика — менше з’їв, менше відклалося. Мовляв, “в Освенцимі товстих не було”. Однак не все так просто і в Освенцимі ще не було здорових.
Правда: якщо ви не їсте, організм вмикає режим голодування й заощаджує енергію; потім, коли ви повернетеся до нормального харчування, все втрачене повернеться, та ще й з лишком.
Не їсти насправді небезпечно і для фігури, і для здоров’я. Усі експрес-дієти не працюють: наприклад, коли ви їсте лише селеру з морквою впродовж тижня-двох, ви не спалюєте ненависний жир, ви знищуєте цінну і необхідну м’язову масу. Ваш організм працює в надзвичайному режимі, він налаштувався на голодування, і мало того, що у вас ні на що не вистачає сил, голова не тямить і поганий настрій, то ще й ви руйнуєте свої кістки, зуби, нігті та волосся!
Однак через пару днів ваше тіло навчиться щодня споживати менше калорій. І ще менше… Закінчивши курс дієти й повернувшись до звичного раціону (нехай навіть і скороченого вдвічі), ви повернете скинуті кілограми протягом тижня, максимум — двох.
Дієтичний міф №3: жири
Міф: жир прямо вирушає на боки, живіт… загалом, у всі проблемні місця.
Картопелька-фрі, торти, печиво, тверді сири, ковбаси, м’ясо, олія — найкалорійніші продукти зазвичай дуже жирні, тому корінь зла — в жирі.
Правда: жири бувають різні й не всі з них шкідливі.
Дієтологи вважають, що близько третини всієї енергії має надходити з жирів. Проте вчіться правильно обирати: ненасичені жири з авокадо, горіхів, морепродуктів, оливкової олії та жирної риби допоможуть знизити рівень холестерину, і необхідні в транспортуванні жиророзчинних вітамінів А, Е, D, K.
Погані жири, які необхідно порожниною виключити з раціону, — насичені та трансжири, що містяться в смажених продуктах, печиві, маргарині (частково гідрогенізовані).
Дієтичний міф №4: таблетки для схуднення
Міф: схуднення на пігулках (чарівних/тайських) – безпечне й ефективне.
Таблеточки містять витяжки та екстракти, а також новітні суперрозробки та нанотехнології. Можна нічого не змінювати, жити, як і раніше, їсти, як і раніше, а вага буде стрімко просуватися до заповітного нуля, тому що, — знову-таки! нанотехнології.
Правда: якби чарівна пігулка існувала, вона б у мене була (мільярдерка Опра Вінфрі, бореться із зайвою вагою вже понад 30 років).
Насправді існують ефективні таблетки, завдяки яким люди худнуть. Однак є кілька важливих нюансів: так само як інсулін призначають не всім охочим, а тільки хворим на певну форму діабету, так само і препарати сибутраміну та орлістату показані тільки людям із серйозними ендокринними порушеннями. Здоровим людям, які заробили зайву вагу переїданням і малорухомим способом життя, потрібно не таблетки їсти, а скакалку купувати.
Читайте також: Італійська дієта: десять простих секретів
А немедикаментозні препарати — тобто БАДи — найчастіше їхня якість та ефективність на совісті невідомого виробника.
Дієтичні міфи можуть бути смертельно небезпечними. Люди, які худнуть у США, пам’ятають доволі ефективні й популярні в 90-х роках таблетки для схуднення фен-фен. Їх просто-таки розмітали з полиць аптек, бо вони позиціонувалися як абсолютно безпечні. Однак, починаючи з 1997 року у тих, хто приймав фен-фен, почали розвиватися серйозні серцеві захворювання. У результаті таблетки заборонили, а їхній виробник розорився. Само собою, здоров’я охочим схуднути на таблетках ніхто не повернув.
Дієтичний міф №5: вода
Міф: якщо багато пити, то з організму ударними темпами буде виводитися жир.
Вода “промиває” нирки, очищає кров, печінку, кишечник. Ну і виводить токсини, а з ними й жир — схоже на генеральне прибирання організму. Тільки пити потрібно реально багато, від 5-7 літрів на день.
Правда: якби підшкірний жир виводився з водою, то можна було б схуднути, просто полежавши у ванній.
Вода важлива для вашого здоров’я, але навіть якщо пити її тоннами, це не призведе до втрати ваги. Занадто багато води може бути навіть небезпечним, оскільки порушить електролітний баланс в організмі та призведе до виснаження. Два літри води на день — цілком достатньо.
Дієтичний міф №6: година Х
Міф: якщо не їсти після шостої, можна схуднути.
Якщо ви їсте пізно ввечері, тіло збереже всі калорії та відкладе їх, тому що у вас просто не буде часу їх спалити!
Правда: не важливо, коли ви їсте, важливо, що і скільки ви з’їли.
Зрозуміло, їсти на ніч шкідливо і не так для фігури, як для здоров’я. Однак не варто впадати в крайнощі: перед тим, як щось з’їсти, чи то на обід, чи то перед сном, подумайте про загальну кількість калорій. І зупиніть свій вибір на склянці кефіру.
Чи вірити дієтичним міфам — справа індивідуальна, проте пам’ятайте — здоров’я повернути не можна. А схуднути можна по-різному.