Мігрень і менструація: дві жіночі проблеми

Мігрень Про жіноче

Давно встановлено, що на мігрені частіше страждають жінки, ніж чоловіки. Мабуть, така наша жіноча планида. І якщо раніше мігрень приписували жінкам з істеричним складом характеру, то сьогодні точно встановлено зв’язок між нападами болю і гормональними змінами, що відбуваються в організмі протягом менструального циклу. Більшість жінок відчуває дискомфорт і навіть болі в животі, пов’язані з початком менструації. На жаль, дисменорея не завжди піддається лікуванню. Але серед усіх жінок, які менструюють, приблизно 40% страждають від головного болю – мігрені. Подібний біль так і називається – менструальна мігрень.

Механізм виникнення мігрені під час менструації

Як відомо, гормональний рівень протягом усього менструального циклу постійно змінюється. І якщо в першу фазу переважають естрогени, то в другу їхня продукція значно знижується і на сцену виходить прогестерон. З цими ж моментами пов’язують і виникнення передменструального синдрому (хоча він проявляється не у всіх).

Падіння рівня естрогенів, особливо перед початком місячних, є основною причиною виникнення мігрені. Крім того, відзначено, що мігрень може спровокувати тривожний стан напередодні менструації. Так, до мігрені більше схильні жінки з меланхолійним складом характеру. З настанням вагітності мігрень, як правило, зникає (рівень гормонів постійний). Але частина жінок відзначає посилення і почастішання нападів у першому і третьому триместрах вагітності.

Як проявляється менструальна мігрень

Виникнення головного болю, як правило, відзначається за 2 дні до менструації та протягом перших двох днів місячних. У 5% жінок напад мігрені починається з виникнення аури, у решти головний біль з’являється раптово. Болі сильні, гнітючі, виникають то з одного (в ділянці скроні), то з іншого боку.

Напад нерідко супроводжується нудотою і блювотою, розладом роботи кишківника (діарея). Відзначається почервоніння, або, навпаки, збліднення шкірних покривів, частішає серцебиття. На тлі нападу посилюється тривога, занепокоєння, з’являється дратівливість. Після мігренозної атаки жінка відчуває загальну слабкість і розбитість.

Лікування менструальної мігрені

У лікуванні менструальної мігрені необхідно дотримуватися правила трьох Т: тепло, темно і тихо. Можна (вдома) додатково забезпечити тепло голові (надіти шапочку або хустку), за можливості рекомендується перебувати в затемненій кімнаті й уникати гучних звуків.

Читайте також: Від чого болять груди: найпоширеніші причини

Також лікарі радять переглянути раціон. У другу фазу циклу рекомендується виключити шоколад, червоні вина, горіхи, цитрусові, какао, сири. Корисні фізичні вправи (плавання, заняття аеробікою). Також слід уникати стресових ситуацій. Можна наклеїти на найболючіші точки шматочки звичайного пластиру і періодично їх масажувати. Варто відмовитися від взуття на високих підборах (нахил таза спричиняє стиснення та набряк внутрішніх органів, що тільки посилить мігрень). Ефективно знімає біль сухе тепло в місцях його локалізації (варене яйце або мішечок із нагрітою сіллю).

З медикаментозних препаратів лікарі рекомендують приймати під час нападу нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен, парацетамол та інші). Рекомендується комплексне прийняття аспірину, кофеїну і парацетамолу. У важких випадках допускається трансдермальне використання естрогенів (гелі, пластирі). Хороший ефект надають триптани (наратриптан), які купірують нудоту і блювоту. Нерідко призначається коринфар. Якщо жінка приймає протизаплідні таблетки, слід підібрати нові або замінити їх іншими методами контрацепції.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности