Екстрена контрацепція: на всякий пожежний випадок

Екстрена контрацепція Про жіноче

Навіть займаючись незахищеним сексом, у деяких випадках можна убезпечити себе від настання небажаної вагітності. Є щонайменше два способи екстреної контрацепції — так звані посткоїтальні протизаплідні пігулки, які можна вжити протягом кількох днів після незахищеного статевого акту, або ж установлення внутрішньоматкової спіралі.

Що таке екстрена контрацепція і в яких випадках вона використовується?

Існує три види екстреної контрацепції — посткоїтальні протизаплідні препарати двох різних типів і внутрішньоматкові протизаплідні засоби (так звана внутрішньоматкова спіраль). Екстрена контрацепція необхідна в таких випадках:

  • Після незахищеного статевого акту
  • В екстрених випадках — наприклад, якщо під час статевого акту порвався презерватив або ви забули вчасно прийняти протизаплідну таблетку.

Левоноргестрел

До першого типу засобів екстреної контрацепції належать препарати, що містять активну речовину левоноргестрел — синтетичний гормон прогестоген (один із найвідоміших препаратів — Постинор). Для придбання таких препаратів зазвичай не потрібен рецепт лікаря. Звичайна доза — одна таблетка, що містить 1.5 міліграма левоноргестрелу (у дуже рідкісних випадках, наприклад, у разі одночасного вживання протиепілептичних препаратів, необхідна підвищена доза).

Приймати препарати з левоноргестрелом необхідно якомога швидше після незахищеного статевого акту. Що раніше прийнята таблетка, то більша її ефективність. Важливо пам’ятати, що дія левоноргестрелу ґрунтується на запобіганні або відкладанні овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника), або ж запобіганні прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Левоноргестрел не подіє в тому разі, коли запліднена сперматозоїдом яйцеклітина вже прикріпилася до стінки матки (препарати не спричиняють мікроаборт).

Ефективність Постинора та інших препаратів з левоноргестрелом

Хоча екстрена контрацепція досить ефективна, не можна використовувати Постинор та інші препарати з левоноргестрелом як основний метод контрацепції — вони потрібні виключно в екстрених ситуаціях. Ефективність дії левоноргестрелу залежить від проміжку часу, що минув після незахищеного статевого акту.

Вважається, що шанси запобігти небажаній вагітності найвищі, якщо прийняти Постинор або інший препарат з левоноргестрелом протягом перших 72 годин після незахищеного статевого акту. Якщо випити таблетку протягом 24 годин після статевого акту, у 95 випадках зі 100 вагітність не настає. Якщо прийняти препарат через 25-48 годин після незахищеного статевого акту, вагітність не настає у 85 випадках зі 100. Нарешті, якщо прийняти таблетку через 49-72 години після статевого акту, шанси на успіх дії препарату становлять лише 58%.

Побічні ефекти левоноргестрелу

Побічні ефекти, пов’язані з прийманням посткоїтальних протизаплідних препаратів — явище досить рідкісне. Найпоширеніший побічний ефект таких препаратів — легка нудота, яка може тривати протягом перших 24 годин після приймання таблетки. Якщо протягом перших 3 годин після прийняття Постинора або іншого препарату з левоноргестрелом спостерігається блювання, то необхідно прийняти ще одну таблетку.

Крім того, серед дуже рідкісних, але можливих побічних ефектів левоноргестрелу — болі в животі, головний біль, підвищена стомлюваність, запаморочення, підвищена чутливість грудей.

Левоноргестрел: протипоказання

Для більшості жінок посткоїтальні протизаплідні препарати, що містять левоноргестрел, абсолютно безпечні. Проте в деяких випадках такі препарати протипоказані — наприклад, у разі рідкісного захворювання Порфирія.

Уліпристал

Уліпристал ацетат (торгова назва ellaOne) – новий посткоїтальний протизаплідний препарат, що з’явився в країнах Євросоюзу відносно нещодавно, у 2009 році. Як і постинор, Уліпристал необхідно прийняти якомога швидше після незахищеного статевого акту. Чим раніше прийнято таблетку, тим ефективніша дія препарату. Уліпристал можна прийняти протягом 120 годин (5 днів) після незахищеного статевого акту. Уліпристал запобігає або відкладає овуляцію, а також впливає на ендометрій (слизову оболонку матки).

Ефективність Уліпристалу

Методи екстреної контрацепції ефективні в більшості випадків (зрозуміло, за умови дотримання рекомендованої дози й терміну прийняття) – однак це не означає, що такі препарати можуть замінити заходи регулярної контрацепції. У жодному разі не можна приймати Уліпристал та інші подібні препарати постійно — навіть якщо цей засіб екстреної контрацепції щоразу справляється зі своїм завданням.

Читайте також: Цей метод контрацепції вам не підходить, якщо…

За результатами одного з недавніх досліджень, що проводилися в Європі, Уліпристал здатний запобігти небажаній вагітності в кожних 98 зі 100 випадків. Таким чином, цей препарат навіть ефективніший, ніж постинор та інші препарати з левоноргестрелом.

Уліпристал: протипоказання

Уліпристал не можна приймати в тому разі, якщо є ймовірність, що ви вагітні. Крім того, Уліпристал протипоказаний у разі захворювань печінки та астми. Уліпристал не рекомендується приймати в поєднанні з низкою інших медичних препаратів – зокрема рифампіцином, фенітоїном і карбамазепіном. На ефективність дії Уліпристалу можуть вплинути деякі медичні препарати, що призначаються при нетравленні шлунка або печії (наприклад, Ранітидин або Омепразол).

Побічні ефекти Уліпристалу

Побічні ефекти Уліпристалу – явище досить рідкісне. У деяких випадках після прийняття таблетки можуть спостерігатися головний біль, болі в животі, вагінальні кровотечі, не пов’язані з менструацією. Якщо протягом перших трьох годин після приймання Уліпристалу спостерігається блювання, необхідно прийняти ще одну таблетку або звернутися до лікаря.

Чому посткоїтальні протизаплідні препарати можуть виявитися неефективними?

  • Якщо левоноргестрел прийнятий через більш ніж 72 години після незахищеного статевого акту або Уліпристал прийнятий через більш ніж 120 годин після статевого акту.
  • Якщо після прийняття препарату спостерігається блювання і не була прийнята друга доза препарату.
  • Якщо ви знову займалися незахищеним сексом після прийняття посткоїтального протизаплідного препарату.

Внутрішньоматковий протизаплідний пристрій (внутрішньоматкова спіраль)

Альтернативний метод екстреної контрацепції — встановлення внутрішньоматкової спіралі, яку виконує гінеколог. Встановити внутрішньоматкову спіраль можна протягом п’яти днів після незахищеного статевого акту. Внутрішньоматкова спіраль забезпечує постійний захист від небажаної вагітності та зазвичай ефективніша, ніж гормональні протизаплідні препарати (показник ефективності спіралі становить майже 100%).

  • Після прийняття посткоїтальних протизаплідних препаратів або встановлення внутрішньоматкової спіралі менструація починається у визначений термін — інколи на кілька днів раніше або на кілька днів пізніше. Якщо затримка становить понад 7 днів, краще звернутися до гінеколога.
  • Після прийняття посткоїтальних протизаплідних препаратів може спостерігатися збій менструального циклу — він може стати довшим або коротшим.
  • Навіть за правильного приймання протизаплідних препаратів для екстреної контрацепції є невеликий ризик завагітніти.

Важливо: Якщо після заходів екстреної контрацепції протягом понад 2-6 тижнів спостерігаються болі внизу живота або ненормальна вагінальна кровотеча, необхідно терміново звернутися до гінеколога – це основні симптоми ектопічної або позаматкової вагітності.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности