Прогресивні методи лікування та профілактики ГРВІ

Прогресивні методи лікування та профілактики ГРВІ Хвороби

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) в структурі інфекційних захворювань посідають провідне місце (90%). Хвороба небезпечна розвитком ускладнень, особливо в молодшій і старшій віковій групі населення, зниженням захисних сил організму, що збільшує ризик рецидиву.

Віруси, що спричиняють патологічний процес, широко поширені й представлені 2 великими групами:

  1. РНК-вмісні – ортоміксовіруси, параміксовіруси, коронавіруси і пікорнавіруси;
  2. ДНК-вмісні – аденовіруси та герпесвіруси.

Описано близько 300 родин інфекційних агентів, що викликають гострі респіраторні захворювання (ГРЗ). Найчастіше причиною патології є збудники парагрипу, мікст-інфекції та риновіруси. За даними різних досліджень до 15% у структурі захворюваності на ГРВІ припадає на частку вірусів грипу.

Для патології характерно 2 шляхи передачі вірусного агента:

  1. Повітряно-крапельний – вірус містить дрібнодисперсний аерозоль, що видихається хворим. Такий шлях зараження найбільш притаманний грипу;
  2. Контактно-побутовий – через контакт із біологічними рідинами під час дотику. Таким чином викликати зараження здатні риновіруси.

Збудник має тропність до слизової дихальної системи. Проникаючи в носоглотку, вірусний агент впроваджується в клітини епітелію. Залежно від локалізації вхідних воріт інфекції, реакція проявляється у вигляді нежитю, кашлю або болю в горлі. Область впровадження залежить від виду збудника.

Вірусний агент у місці впровадження викликає локальний запальний процес. Подальша вірусемія (потрапляння збудника в системний кровообіг) супроводжується отруєнням усього організму токсинами патогена.

Хворобу складно диференціювати, оскільки різні збудники викликають реакцію зі схожими симптомами. Тому точний діагноз можна встановити тільки на підставі лабораторних досліджень. Дорослий пацієнт переносить зараження легше, і симптоми хвороби дещо відрізняються від ознак ГРВІ у дітей і літніх людей.

Симптоми зараження

Ознаки інфікування різні для різних видів патологічних агентів. Так, наприклад, симптоми грипу характеризуються:

  • гострим початком, що супроводжується гіпертермією. Температура тіла в цей період може за кілька годин досягти високих значень (39-41°С). Лихоманка при неускладненому захворюванні тримається 2-5 днів, а потім спадає через прискорений лізис;
  • ознаками загальної інтоксикації – головним, суглобовим і м’язовим болем, слабкістю. Важкий перебіг захворювання може супроводжуватися різким занепадом сил, м’язовою слабкістю (адинамія), запамороченням. Аж до розвитку непритомного стану, порушенням свідомості. Дитина може страждати від судом, менінгоподібних проявів.

Симптоми зараження

Провідними симптомами при грипі є:

  • токсикоз;
  • дисциркуляторні порушення – запаморочення, шум у вухах, розлад ковтання, зорові та слухові порушення;
  • “запізнювання” (від кількох годин до 1-2 днів) катаральних явищ – почервоніння горла, першіння, садніння за грудиною, болісний непродуктивний кашель;
  • характерний зовнішній вигляд хворого – одутлувате червоне обличчя, почервоніння і набухання капілярів очей, ціаноз губ;
  • гіпергідроз;
  • пересихання слизових носоглотки.

У пацієнта в гарячковий період відзначається почастішання пульсу, порушення ритму серця (тахікардія, брадикардія). Людина скаржиться на закладеність носа, але витікання секрету не відзначається. Помірний риніт може тривати 3-6 днів.

Антропонозна ГРВІ або парагрип відрізняється зниженою персистенцією вірусу, тому його симптоми слабо виражені, а інтоксикація нетривала. Доросла людина переносить захворювання легко. У дітей унаслідок впровадження агента розвивається ларингіт. Набряк слизової гортані супроводжується симптомами несправжнього крупа. Перша ознака хвороби – нежить із сильною закладеністю внаслідок набрякання слизової носа. Відзначається:

  • біль і гіперемія горла;
  • сухий наполегливий кашель, часто гавкаючий;
  • зміна тембру голосу, осиплість, аж до афонії;
  • стеноз гортані.

Поширення інфекції в нижні відділи дихальної системи може спричинити пневмонію.

Метапневмовірус (РСВ) найчастіше вражає дітей і літніх людей. Симптоми патології виражені слабо, що зумовлено слабкою інтоксикацією. Для захворювання характерні ознаки риніту і бронхіту. Нападоподібний кашель сухий, тривалий. Відзначається утрудненість дихання тривалістю від кількох годин до кількох днів.

Риновірусна інфекція переважно вражає верхні дихальні шляхи і проявляється нежитем, болем і першінням у горлі, кашлем.

Корановірусна інфекція має змішані симптоми. Її відмінною особливістю є симптомокомплекс, що відповідає катару ШКТ.

Клінічна картина аденовірусної патології маніфестується низкою ознак, що відповідають диспепсичному синдрому, лімфаденопатії або гепатоспленомегалії. Вірусемія спричиняє запалення та набухання слизових:

  • носових ходів з рясними виділеннями і сильною закладеністю;
  • задньої стінки глотки та мигдаликів;
  • очей у вигляді різних форм кон’юнктивіту.

Інкубаційний період залежить від виду збудника та стану імунітету.

Більшість форм ГРВІ мають сезонний характер – найчастіше вони проявляються в холодний період – взимку, восени, навесні. Профілактика вірусних інфекцій проводиться перед сезонним спалахом.

Застуда знижує імунітет і полегшує проникнення вірусів, обтяжуючи перебіг захворювання і спричиняючи ускладнення у вигляді ларингіту, тонзиліту, гаймориту, євстахіїту, отиту, запалення легенів. Для профілактики грипу сьогодні використовують вакцини, але для більшості респіраторних вірусів етіотропного лікування не існує.

Лікування ГРВІ

З метою профілактики та лікування ГРВІ сьогодні використовують препарати інтерферону. Особливо актуальним є їх застосування під час лікування вірусної інфекції у дітей першого року життя. Неспроможність імунної системи, висока сприйнятливість новонароджених і немовлят до інфекції, мала кількість безпечних противірусних засобів роблять препарати рекомбінантного інтерферону основним засобом вибору.

Читайте також: Металевий присмак у роті – що це означає

Різноманіття лікарських форм дає змогу застосовувати засоби локально у вигляді спрею, мазі, гелю, крапель або системно, у вигляді суспензії, розводячи порошок грудним молоком або водою. Інтерферони змінюють проникність клітинної мембрани, перешкоджаючи проникненню вірусу всередину клітини. Також засіб здатен активізувати Т-лімфоцити, які лізують уражені вірусом клітини та інгібувати репродукцію збудника на стадії синтезу специфічних білків.

Лікування вірусних інфекцій має доведену ефективність при застосуванні таких препаратів лейкоцитарного інтерферону, як Грипферон (назальний спрей і краплі) та Алергоферон (з антигістаміном Лоратадином), Віферон (ректальні свічки), Лаферон (ліофілізат для приготування розчину для внутрішньом’язових ін’єкцій). Препарати ефективні в терапії грипу та всіх видів ГРВІ як у дорослих пацієнтів, так і в дітей, зокрема першого року життя.

Лікування ГРВІ

За виражених симптомів інтоксикації, лихоманки показано ректальне введення супозиторіїв Віферон. У прямій кишці всмоктування препарату відбувається більш повно, швидше і не залежить від стану шлунково-кишкового тракту. Медикаменти практично не мають протипоказань і побічних впливів, тому можуть застосовуватися для профілактики та лікування захворювання без вікових обмежень, у вагітних і жінок, які годують груддю.

Специфічна терапія, спрямована на збудника ГРВІ, передбачає застосування противірусних засобів:

  1. Альгірем – у вигляді сиропу для дітей молодшого віку;
  2. Арбірол – системний таблетований препарат;
  3. Рибавірин, застосовуваний як перорально, так і у вигляді інгаляцій;
  4. Таміфлю – капсули дають змогу захистити слизову шлунково-кишкового тракту й адресно доставити вміст;
  5. Реленца – спрей і порошок для інгаляцій.

Застосування противірусних засобів в інкубаційний період і на ранніх стадіях розвитку хвороби дає змогу запобігти виникненню ускладнень, які часто супроводжують ГРВІ.
Для симптоматичного лікування призначають такі групи препаратів:

  • жарознижувальні – Тайленол, Парацетамол – 120 і 250, Ефералган, Фервекс;
  • назальні судинозвужувальні – Гриппостад Ріно, Називін, Санорин;
  • протизапальні – МаксіГриппін, Інсті (для дітей), Панадол, Римантадин, Арбідол, Тонзілгон (для дорослих і дітей старшого віку);
  • муколітики – Тусупрекс, Амброксол, Глауцин, Окселадин.

Самолікування ГРВІ неприпустиме, оскільки в кожному конкретному випадку враховується вид агента, вік пацієнта, наявність супутніх захворювань, тяжкість патологічного процесу.

Профілактика грипу

Профілактика грипу проводиться із застосуванням специфічних і неспецифічних засобів. Існує велика кількість вакцин проти грипу:

  • цільновиріонні;
  • спліт-вакцини (Ваксігрип, Флюарикс, Бегривак);
  • субодиничні (Гриппол, Інфлювак, Агріппал).

Ефективність вакцинації залежить від стану пацієнта перед введенням вакцини. Знижений імунітет, проживання в екологічно несприятливих умовах призводить до захворювання вакцинованих. Сьогодні для вдосконалення методів профілактики грипу та за відсутності специфічних засобів попередження ГРВІ вжито заходів для розробки неспецифічних методів превенції.
Рекомендаційний список включає гігієнічні заходи:

  • обмеження контактів із носіями інфекції;
  • застосування бар’єрних засобів захисту – пов’язок, масок;
  • обробку рук після відвідування місць масового скупчення людей (миття з милом, дезінфекційні серветки, антибактеріальні спреї);
  • дотримання особистої гігієни;
  • регулярне вологе прибирання будинку;
  • провітрювання кімнат.

Згідно з відгуками великою популярністю користується спрей AirFit. Це засіб індивідуального захисту, що має бактерицидні властивості. Ефірні олії в його складі допомагають знищувати до 75% вірусів, бактерій, грибків у повітрі замкнутого простору.

Потрапляючи в дихальні шляхи, спрей чинить антиоксидантну та імуномодулюючу дію. Важливо, що препарат пригнічує всі види патогенних мікроорганізмів, не впливаючи на баланс природної мікрофлори. Препарат можна використовувати для санації дитячих приміщень, оскільки він не викликає у дитини алергії, сприяє нормалізації сну, заспокоює нервову систему.

Як неспецифічні засоби профілактики застуди та грипу використовують вітаміни, імунокоректори (Циклоферон, Амексин, Анаферон). Вони не тільки підвищують бар’єрні властивості організму, а й посилюють ефективність вакцин. Грипферон використовують як превентивний захід перед або відразу після контакту з інфікованою людиною і за сезонного ризику захворювання. Дорослим пацієнтам рекомендується відмовитися від шкідливих звичок, що знижують імунітет, зайнятися загартовуванням і фізкультурою.

Інгаляції при ГРВІ та закладеному носі

Лікування ГРВІ передбачає застосування інгаляцій з використанням медикаментозних засобів і народних рецептів. Інгаляції допомагають знизити набряк, усунути закладеність носа, купірувати запалення і бронхообструкцію. Ефективними медикаментозними засобами для інгаляції є:

  1. Бердуал;
  2. Тонзилонг;
  3. Інтерферон;
  4. Хлорофіліпт.

Ці розчини використовують для нібулайзера, що підвищує ефективність лікування, а дитина такий вид інгаляції переносить легше, ніж вдихання пари над каструлею. Проводити сеанси інгаляції необхідно 2-3 рази на добу за гострих і хронічних інфекцій протягом 7-10 днів.

Читайте також: Цистит: лікуємося домашніми засобами

Дорослим хворим у разі застуди та ГРВІ можна використовувати аптечні спиртові настоянки календули та прополісу або приготувати відвар лікарських рослин самостійно. Їх також можна застосовувати для полоскання горла. Також для інгаляцій використовують ефірні олії з бактерицидними та бактеріостатичними властивостями – соснову, гвоздикову, коричну, лимонну, розмаринову та інші. Можна чергувати застосовувані засоби, але інтервал між процедурами має становити 15-20 хв.

ГРВІ – серйозна патологія, яка за несвоєчасного або неадекватного лікування може призвести до тяжких бактеріальних ускладнень. Особливість локалізації вірусу всередині клітини не дає змоги застосовувати лише народні методи лікування або симптоматичну терапію. Для швидкого одужання та попередження рецидиву призначенням лікарських засобів і розробкою індивідуальних схем терапії має займатися фахівець.

Оцініть статтю
Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів?
Згоден
Политика конфиденциальности