Антибіотики, які багато хто вважає панацеєю, насправді не такі вже й корисні. Перш за все, антибіотики не здатні нейтралізувати вірус, тому в лікуванні вірусних інфекцій (з якими частіше за дорослих стикаються діти) абсолютно марні. Крім того, і для лікування багатьох бактеріальних інфекцій антибіотики не потрібні.
Антибіотики за вірусної інфекції
Найпоширеніші інфекції носа і носових пазух, горла, вух, грудей викликають віруси. Будь-які застудні захворювання — чи то грип, чи то звичайна ангіна — теж провокують віруси. Нарешті, діарея і нудота, що дуже часто спостерігаються в маленьких дітей, — результат вірусних інфекцій кишківника.
Читайте також: Прогресивні методи лікування та профілактики ГРВІ
Якщо в людини хороше здоров’я, імунна система організму в змозі впоратися з вірусними інфекції самостійно — саме тому симптоми багатьох вірусних інфекцій зникають за кілька днів навіть за відсутності лікування. А ось антибіотики в лікуванні вірусних інфекцій абсолютно марні з низки причин:
- Вони не здатні нейтралізувати вірус — вони знищують тільки бактерії.
- Вони спричиняють побічні ефекти — діарею, нудоту, висип, загальне нездужання тощо.
Зловживання антибіотиками в тому разі, коли вони не потрібні, може призвести до резистенції бактерій — тобто бактерії стають стійкими до дії антибактеріального препарату, він виявляється неефективним, коли він справді потрібен.
Замість антибіотиків для лікування низки вірусних інфекцій застосовуються такі заходи:
- Прийом парацетамолу або ібупрофену для зниження високої температури та полегшення інших неприємних симптомів — головного болю, болю в животі, ниючих болів у м’язах.
- Адекватна кількість рідини для запобігання зневодненню організму. Зневоднення може стати результатом діареї та блювоти при вірусних інфекціях кишечника або наслідком високої температури, що зберігається протягом кількох днів. Зневоднення може посилити головний біль і стомлюваність.
- Якщо в дитини висока температура, дуже важливо не вкутувати її, а, навпаки, роздягнути (зрозуміло, в кімнаті має бути тепло). Збити температуру допоможуть парацетамол або ібупрофен.
Антибіотики за бактеріальної інфекції
Як і у випадку з вірусними інфекціями, в деяких випадках бактеріальної інфекції імунна система людини самостійно пригнічує симптоми захворювання. Так, наприклад, антибіотики практично марні за бронхіту, бактеріальних інфекцій горла, вух, носа.
Проте під час лікування певних небезпечних бактеріальних інфекцій — наприклад, менінгіту або пневмонії — без антибіотиків обійтися неможливо.